Γυμνασιο-ΤΛ Κορθίου | Ενημέρωση από την Πυροσβεστική
post-template-default,single,single-post,postid-1091,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.5.2,menu-animation-underline,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Ενημέρωση από την Πυροσβεστική

Στα πλαίσια της επικαιροποίησης του Σχεδίου Έκτακτης Ανάγκης της σχολικής μονάδας, σύμφωνα με τις οδηγίες της Πολιτικής Προστασίας, ζητήσαμε από το κλιμάκιο της Πυροσβεστικής στο νησί να ευαισθητοποιήσει μαθητές/-τριες και διδάσκοντες/-ουσες σε σχέση με τα ζητήματα των πυρκαγιών που τα τελευταία χρόνια πλήττουν όλο και συχνότερα τη χώρα μας. Πιο συγκεκριμένα, στις 08/02/2024 έγινε ενημέρωση για τους ενδεδειγμένους τρόπους πρόληψης και αντιμετώπισης των πυρκαγιών. Οι μαθητές/-τριες ενημερώθηκαν και συζήτησαν με τους πυροσβέστες για τις δράσεις του εθελοντικού σώματος δασοπυροσβεστών και τους τρόπους ένταξης σε αυτό. Επιπλέον, έγινε επίδειξη της χρήσης πυροσβεστικών μέσων.