Γυμνασιο-ΤΛ Κορθίου | Επίσκεψη της Καρυοφυλλιάς Καραμπέτη στα πλαίσια του Φεστιβάλ Άνδρου
post-template-default,single,single-post,postid-553,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.5.2,menu-animation-underline,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Επίσκεψη της Καρυοφυλλιάς Καραμπέτη στα πλαίσια του Φεστιβάλ Άνδρου

Στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Άνδρου το σχολείο μας επισκέφτηκε η σπουδαία θεατρική ηθοποιός Καρυοφυλλιά Καραμπέτη, έπειτα από πρωτοβουλία των “Φίλων του Φεστιβάλ Άνδρου”,  και ιδιαίτερα του  καλλιτεχνικό διευθυντή του φεστιβάλ κ. Παντελή Βούλγαρη σε συνεργασία με το Δήμο Άνδρουη

Η κ. Καραμπέτη  θα ερμηνεύσει την βασίλισσα Άτοσσα στην τραγωδία «Πέρσες» στις 28 Ιουλίου στο Ανοιχτό Θέατρο  Χώρας Άνδρου.

Η Άτοσσα της Περσίας ήταν αυτοκράτειρα της Περσίας και σύζυγος του Δαρείου του μέγα, κόρη του βασιλιά της Περσίας Κύρου του μέγα και μητέρα του βασιλιά της Περσίας Ξέρξη Α?.

Η τραγωδία «Πέρσες» ένα από τα σπουδαιότερα αντιπολεμικά έργα της παγκόσμιας δραματουργίας και θεωρείται η παλαιότερη σωζόμενη τραγωδία. Επίσης είναι η πρώτη τραγωδία που αντλεί τη θεματολογία της από ιστορικά γεγονότα και μάλιστα μόνο κατά επτά χρόνια προγενέστερα από την παρουσίασή της στο κοινό.

Η υπόθεση πραγματεύεται την οδύνη των Περσών όταν πληροφορούνται για τη συντριπτική ήττα τους στη Σαλαμίνα. είναι μια τραγωδία που πλέκεται ολόκληρη γύρω από έναν θρήνο -των Περσών για την ολοσχερή καταστροφή των στρατευμάτων τους στη ναυμαχία της Σαλαμίνας- και την αναμονή ενός προσώπου ? του ηττημένου βασιλιά Ξέρξη. Όλα έχουν ήδη συντελεστεί εκτός σκηνής, δεν υπάρχει πια τίποτα να γίνει?

Κατά τη διάρκεια της ομιλίας της έγινε αναφορά στην πλοκή της τραγωδίας με έμφαση στον χαρακτήρα που θα ενσαρκώσει η κ. Καραμπέτη, συζητήθηκαν διάφορες θεατρικές τεχνικές και παρουσιάστηκαν διάφορα αποσπάσματα από την ερμηνεία της ηθοποιού στο έργο, με έμφαση στην κινησιολογία της πρωταγωνίστριας.

Αναμφίβολα δόθηκε η δυνατότητα στα παιδιά του σχολείου μας να έρθουν σε επαφή με το θέατρο και την αρχαία τραγωδία αλλά και να διαπιστώσουν ιδίοις όμμασι τη σωματική και ψυχολογική προετοιμασία και προπαρασκευή ενός ηθοποιού πριν από μια παράσταση, και δη τόσο απαιτητική όσο η αρχαία τραγωδία

.IMG_20180426_133440 IMG_20180426_133125 IMG_20180426_132549 IMG_20180426_125827 IMG_20180426_125724  IMG_20180426_135213